Mini Etekli Diyarbakır Escort Asu

Polikistik Overin En Önemli Belirtileri 

Polikistik Over ‘in birçok belirtisi vardır fakat en önemli belirtileri olarak aşağıdaki maddeleri sıralayabiliriz.

  1. Adet gecikmesi
  2. Erkeksi tüylenme
  3. Yüz ve göbek bölgesinde tüylenme artışı.
  4. Yüzde sivilce ve akne
  5. Kilo alma
  6. Gebe kalamama veya zor gebe kalma
  7. İnfertilite(kısırlık) gibi belirtilerle gösteren bir durumdur.

Yukarıdaki belirtileri taşıyorsanız kesin olarak polikistik over hastası sayılmazsınız tam tanı için kadın doğum uzmanına görünmeniz gerekir.

Polikistik Over Belirtileri Nelerdir

 Polikistik Over Tedavi Yöntemleri

Polikistik Over ‘in kesin bir tedavi yöntemi yoktur ancak semptomlar tedavi edilerek sağlık riskleri de  azaltılır.

Bundan dolayı öncelikle yapmanız gereken şunlardır.

Kilo kontrolü; Fazla kilolar Polikistik Over hastalarında adet problemlerine yol açan nedenlerden biridir. Şişman hastalarda kilo verilmesi çoğu zamanda yumurtlamanın yeniden başlaması için yeterlidir. Bundan dolayı Şikâyetler ne olursa olsun şişmanlık durumunda hastanın kilo vermesi gerekir. Bununla birlikte hasta tarafından kabul edilebilecek Diyet önlemleri başlatılmalıdır. Bazal olarak 1000-1300 kalorilik bir diyet uygulanır. Ama bunu da unutmamalıyız ki kilo kaybetmek sadece diyet yapmakla mümkün değildir. Aşırı kilolarımızdan  kurtulmak için Dengeli beslenmeli, spor yapmalı, kalorisi olmayan yiyecekler tercih etmeli, bol su içmeli ve mümkün olduğu kadar sebze, meyve tüketilmelidir.

Adet düzensizliği; Polikistik Overde yumurta problemlerin bağlı düzensiz veya yoğun kanamalara sıkça raslanır. Bu nedenle tedavideki amaç yumurtlamayı yeniden sağlamaktır. Eğer çocuk isteği varsa yumurtlamayı uyarıcı ilaçlar kullanılacaktır. Bunlar; MetforminKlomifen sitratGonadotropinler gibi ilaçlardır. Bu ilaçların  yetersiz kaldığı durumlarda ise  Aşılama ve Tüp Bebek Tedavileri uygulanmalıdır. Çocuk istemeyen hastalarda ise adetleri düzene sokmak için Doğum kontrol hapları tercih edilir. Doğum kontrol hapları hormonlarda iyileşme sağlar düzenli adet görülür Kanser riskini azaltır. Bu etkiler 1-2 yıl süren kullanımlarda belirgindir.

Kıllanma Tedavisi; kıllanma tedavisin de birçok yöntem vardır. İlk yapılması gereken hormon seviyelerinin yüksek olup olmadığıdır. Yüksek olması durumunda hormonel tedavi uygulanır. Bunlar dan dan biri doğum kontrol hapı olup diğeriyse lazer epilasyon veya iğneli epilasyondur. Doğum kontrol hapları kandaki anstrojen düzeyini düşürdüğünden yeni tüy çıkmasını engelleye bilir. Bununla birlikte epilasyon yöntemlerinin de ilave edilmesi durumunda iyi sonuçlar elde edilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir